Revista 'Perspective' Nr.21 / 2010.
În acest număr, intenția noastră este să ducem mai departe discuția despre o didactică a scrierii la disciplina limba și literatura română . Problema ne-a preocupat încă din primul număr al revistei, am reluat- o în numerele despre personajul literar, în cele despre argumentare/argumentație și jurnal sau în cele despre structurile textuale/discursive. Scrierea a fost și tema simpozionului din 2008 (Scrierea personală și creativă . Scrierea despre text).
În timp, s-au ridicat probleme multe și interesante, mai ales legate de aspectele noi puse odată cu introducerea modelului comunicativ: diversificarea formelor canonice ale textelor scrise de elevi, scrierea creativă și reflexivă , interesul acordat în egală măsură procesului și produsului rezultat, reflecția ca act însoțitor al procesului de redactare etc.
Am trecut însă mai lejer peste ceea ține de abordarea „metodică” a redactării, precum și peste formele consacrate de practica școlară a scrierii despre textul literar ori nonliterar: rezumat, povestire, analiză, comentariu, sinteză etc., considerându-le îndeobște cunoscute.
Credem, de aceea, că e nevoie de o repunere a lor în discuție și nu doar fiindcă au rămas în continuare formele canonice evaluate prin examene, ci pentru că prin ele se asigură raportarea onestă a elevului la textele fundamentale ale culturii prin parcurgerea pașilor ce conduc de la lectură/relectură la înțelegere și interpretare, în același timp cu însușirea sistematică a unor tipare de discurs și de limbaj.
































