Revista 'Perspective' Nr.15 / 2007.
Aşa cum am anunțat în numărul anterior, discuția referitoare la argumentare/argumentație continuă.
Primul motiv al extinderii şi aprofundării reflecției este reprezentat de noutatea şi importanța acestei problematici, reintrodusă în didactica limbii şi literaturii române în ultima decadă şi specifică unui învățământ centrat pe valorile democrației.
Al doilea motiv îl reprezintă complexitatea problematicii, definitorie pentru un număr mare de situații de comunicare şi manifestată specific atât la nivel discursiv, cât şi la nivel textual şi lingvistic.
Mai mult, abordarea plurală şi riguroasă a modelului argumentativ şi a formelor lui de prezență va permite, sperăm, şi restructurarea demersurilor didactice consacrate celorlalte două structuri fundamentale. E vorba de îndelung exersatele tipare descriptiv şi de cel narativ, aşezate, prin proiectul nostru editorial, în aceeaşi serie tematică. În felul acesta, interogația şi soluțiile vor permite construirea unei viziuni de ansamblu şi, în consecință, a unor scenarii conjugate din punct de vedere metodic.
































