Cercuri de lectura 2004-2005
Încă un chestionar – de ce am făcut chestionarul
Primul motiv al unei asemenea întreprinderi a fost o încercare poate utopică şi
„disperată” de a cuprinde într-o formă cât mai exactă un fenomen care îşi arată colții de ceva vreme în şcoală, şi anume lipsa de interes, de apetență, de plăcere a elevilor pentru lectură (şi mai ales pentru cea literară). Şi asta în şcoală, adică acolo unde ar trebui să se citească cel mai mult. Tot aici aş încadra observațiile directe şi constatările neputincioase ale profesorilor privind opoziția fermă a tinerilor în general când e vorba de cărți, mai ales de cele cerute de bibliografia şcolară. În ultimii 15 ani am schimbat şcoala generală cu liceul, în ultimii 5 ani, Bucureştiul cu Clujul şi grupul şcolar cu colegiul național. Fenomenul pare constant, ireversibil şi deprimant: pe cei mai mulți elevi literatura îi plictiseşte sau îi inhibă.
Al doilea motiv a fost „moda” sondajelor de opinie, a anchetelor şi a statisticilor de tot felul care dau cel puțin iluzia obiectivității. Toată lumea face sondaje! Iar unul cum este chestionarul nostru are avantajul de a nu înregistra stări de spirit fluide sau opinii foarte schimbătoare, fiindcă problema lecturii nu e una atât de labilă cum sunt cele politice sau cele electorale, unde sondajele țin loc de profeții şi induc opțiuni. Am încercat şi eu şi cred că bine am făcut. În plus, deşi predau româna, am făcut realul şi mă sperie cifrele!
Al treilea motiv a fost acela de a vedea dacă nu cumva generalizăm prea uşor, dacă nu cumva constatările noastre sunt viciate de subiectivitate, dacă nu cumva ne grăbim să etichetăm, fără a cântări destul ceea ce ne restituie atitudinea tinerilor. Ştim faptul că elevii sunt preocupați de multe lucruri care îi țin departe de cărți, ştim că vârsta adolescenței şi a preadolescenței e centrată pe sine, că între 15 şi 18 ani tinerii văd în carte mai mult o sursă de informare şi de îmbogășire a vocabularului, o modalitate de formare a culturii generale. De asemenea, ei asociază cartea cu o zonă de efort care cere timp şi e asimilată cu o cultură de tip vechi. Dar dacă nu e chiar aşa?




















